Jak się przygotować do diagnozy logopedycznej?

by - września 12, 2020

Słowo "diagnoza" lub "badanie" kojarzy nam się raczej negatywnie. Nic więc dziwnego, że niektóre dzieci na hasło "Pani zbada języczek" wpadają w histerię.

Jak przygotować się do diagnozy, aby przebiegła ona sprawnie i w przyjemnej atmosferze?

Dokumentacja

Na pierwsze spotkanie z logopedą przygotuj książeczkę zdrowia dziecka oraz wszelkie dokumenty z dotychczasowych konsultacji z innymi specjalistami, np. z psychologiem, laryngologiem, foniatrą, psychiatrą, neurologiem itp. (jeżeli takie się odbyły). Przypomnij sobie również w jakim wieku Twoje dziecko osiągnęło ważne etapy rozwojowe, np. gaworzenie, siadanie, chodzenie itp.

Podczas spotkania logopeda często przeprowadza wywiad z rodzicami w celu ustalenia możliwych przyczyn występujących nieprawidłowości. W wywiadzie zawarte mogą być pytania o przebieg ciąży i sposób jej rozwiązania, o stan dziecka po porodzie, o choroby występujące w rodzinie. Niektóre pytania mogą być trudne (np. związane z ciężkim stanem dziecka po urodzeniu), jednak odpowiedź na nie może stanowić ważną informację dla diagnosty.


Pozytywne nastawienie

Bardzo ważne jest również przygotowanie dziecka na to, co czeka je w gabinecie. Nie nastawiaj malucha negatywnie, nie opowiadaj historii o tym jak logopeda bada język albo sprawdza wymowę. Każdy człowiek (nie tylko dziecko) w sytuacji testowej stresuje się, w wyniku czego najprosztsze zadania mogą sprawić nie lada kłopot. Dodatkowo sam fakt badania przywodzi na myśl strzykawki i inne nieprzyjemne atrybuty.

Oczywiście nie należy zatajać przed dzieckiem miejsca i celu wizyty, ponieważ nieznane budzi lęk, jednak należy przedstawić sprawę w pozytywny sposób. Zamiast opowiadać o badaniu atykulacji lepiej wspomnieć o super zabawie jaka czeka w gabinecie. Większość ćwiczeń ma charakter zabawowy w związku z czym dzieci chętnie podejmują współpracę. Wprawny logopeda jest w stanie zamienić żmudny proces diagnostyczny w konkurs pt. "kto zrobi to lepiej".

Moi mali podopieczni zamiast usprawniać artykulatory robią trening języka "na siłowni", aby język był silny. Przy odpowiednim podejściu nawet diagnoza może być przyjemna.

Podobne posty

0 komentarze