Dbamy o rozwój małego dziecka
Często spotykam się z pytaniami w jaki sposób wspierać mowę dziecka. Prawda jest taka, że nie da się wyizolować mowy i pracować tylko nad nią, gdyż jest ona w pewien sposób zależna od innych funkcji i sprawności. Na początek warto zapewnić dziecku warunki do rozwijania wszystkich zdolności, a nie tylko skupiać się na jednej konkretnej.
Poniżej podam Wam kilka przykładów, jak w prosty sposób możecie wspierać rozwój swojego malucha. Zaznaczam, że nie jest to lista zamknięta, a jedynie zbiór porad, które możecie wykorzystać na co dzień.
1. Ogranicz dziecku dostęp do wysokich technologii. W Internecie bez trudu można znaleźć masę artykułów i opracowań na temat tego, że korzystanie przez dzieci z tabletów, telefonów itp. wpływa niekorzystnie na ich rozwój. Nie dajcie się nabrać na wypowiedzi typu "Moje dziecko ogląda bajki po angielsku więc uczy się obcego języka". Widziałam programy dla maluchów, gdzie kolorowe postacie zadawały widzom pytania czekając na ich odpowiedź. Będę z Wami szczera. Rozmowa z telewizorem nie zastąpi rozmowy z rodzicem. Człowiek rozwija sprawności językowe w procesie socjalizacji - dziecko obcując z rodzicem poznaje nie tylko jego zachowania, ale również wzorce językowe. W komunikacji ważne jest nie tylko to, aby znać język wypowiedzi, ale również gesty, mimikę, postawę ciała... Żaden tablet czy telewizor tego nie potrafi.
2. Nie bój się ubrudzić. Ten punkt może brzmi niepoważnie, jednak jest niesamowicie istotny. Dlaczego? Żyjemy w rzeczywistości, gdzie wygląd ma znaczenie. Najlepiej żeby był nieskazitelny. Prawda jest jednak taka, że dziecko uczy się przez doświadczenie. Nie mówię tutaj oczywiście o tym, by pozwalać na to, aby dziecko chodziło poobijane od ekstremalnych wyczynów, jednak czasem może warto przymknąć oko na skakanie pomiędzy kałużami? Nie dość, że to rewelacyjna zabawa, to jeszcze rozwija koordynację, równowagę i stymuluje zmysły! A może by tak zabawa w gotowanie? Ale nie w tych ślicznych, plastikowych garnuszkach, ale w prawdziwej błotnej kuchni. Każdy maluch wie, że zupa z trawy i jarzębiny jest najlepsza!
3. Stymuluj zmysły. Ten punkt nawiązuje do poprzedniego. Poprzez stymulację zmysłów nie mam na myśli tego, by biec czym prędzej do sklepu po specjalistyczne pomoce. Wizyta u specjalisty zajmującego się terapią integracji sensorycznej również nie jest konieczna (chyba, że są ku temu przesłanki!) Co więc należy zrobić? Chodzić bosymi stopami po obłych kamieniach, największym palcem u stopy sprawdzać czy woda w strumyku jest zimna, skakać na skakance, grać w gumę, odłożyć na bok pędzel i malować farbami za pomocą własnych dłoni... można tak wymieniać w nieskończoność. Prawda jest taka, że ogranicza nas jedynie nasza kreatywność.
Designed by senivpetro / Freepik |
4. Czytaj z dzieckiem. Dlaczego "z dzieckiem" a nie "dziecku"? O tym, że czytanie jest ważne na pewno wiecie. Ja zachęcam Was jednak do tego, by zaangażować swoją pociechę do aktywnego udziału. W jaki sposób? Rozmawiaj z maluchem na temat przeczytanego fragmentu, zapytaj co sądzi o zachowaniu bohatera, podsumujcie wspólnie morał z bajki. Dodatkowo możecie porozmawiać o ilustracjach zawartych w książeczce.
5. Rozmawiaj ze swoim maluchem. Nie warto zbywać dziecka tekstem "potem", lub "teraz nie mam czasu". Wiem, że każdy rodzic mimo swoich zdolności na miarę superbohatera, też miewa gorsze dni i bywa zmęczony. Ciągłe wołanie o atencję, podczas gdy nie masz nawet pięciu minut na wypicie kawy potrafi wyprowadzić z równowagi. Mimo to postaraj się wysłuchać tego, co ma Ci do powiedzenia pociecha. Dodatkowo, gdy wychodzicie na spacer schowaj telefon do najgłębszej kieszeni. Facebook i Instagram poczekają. Porozmawiaj z dzieckiem na temat otaczającej Was rzeczywistości. Takie pogawędki nie tylko stymulują rozwój językowy, ale również budują między Wami więź.
Designed by senivpetro / Freepik |
Wspieranie rozwoju dziecka nie jest trudne czy pracochłonne. Tak naprawdę czasami wystarczy lekko zmodyfikować nawyki. Na pewno znacie powiedzenie "czym skorupka za młodu nasiąknie...". Dawajcie dzieciom przykład poprzez własną postawę i zachowania. Słowa niepoparte czynem będą niewiele warte ☺
0 komentarze